Taka sytuacja… Klient przysyła ulotkę w pdf-ie z prośbą o szybki wydruk. Sprawdzam. Spady są, rozdzielczość zdjęć w porządku, tryb CMYK. Na pierwszy rzut oka wszystko gra ale… No tak, byłoby zbyt pięknie. Wyłapuję „literówkę”. Zwykły czeski błąd, zamienione miejscami dwie litery. Ale w takim miejscu że widać to jak cholera. Wysyłam info Klientowi i dostaję feedback że jego grafik nie jest w stanie tego poprawić bo wyjechał i nie ma dostępu do plików źródłowych. Edycja w Illustratorze kończy się komunikatem o braku czcionek a import do Corela totalnie rozwala gradienty generując z nich jakieś kosmiczne bitmapy. Ratunek jest tylko w zamianie fontów na krzywe w samym pdf-ie.
A poniżej info jak to zrobić.
Ja używam do tego programów ze stajni Adobe: Adobe Acrobat PRO DC, Adobe Photoshop CC i Adobe Illustrator CC. Starsze wersje tych programów prawdopodobnie również sobie z tym poradzą ale niestety nie mam jak tego sprawdzić gdyż pracuję na nowych. Zamiast Photoshopa można użyć dowolnego programu graficznego (bez problemu może to być np darmowy Gimp).
Na początek otwieramy pdf-a w Acrobacie, uruchamiamy narzędzie Drukowanie/Podgląd spłaszczania gdzie zaznaczamy okienko zamiany tekstów na krzywe. Potem klikamy po kolei Odświeź i Zastosuj. Większość pdfów w tym momencie ma już fonty zamienione na krzywe i temat można uznać za załatwiony ale niestety na niektórych to się nie uda i trzeba użyć sprytnego sposobu.
- Za pomocą Photoshopa tworzymy nowy plik o wielkości 1×1 px i wypełniamy go kolorem np białym. Zapisujemy ten plik pod dowolną nazwą np. piksel.png
- Za pomocą Acrobata otwieramy nasz pdf i wchodzimy w jego edycję.
- Potem w górnym menu wybieramy Znak wodny i Dodaj. Wstawiamy utworzony przez nas plik piksel.png nadając mu 1% krycia. W zasadzie możemy go wstawić w dowolne miejsce w tym pdfie bo i tak go nie będzie widać. Ja ustawiam go często w górnym rogu pdf-a.
- Zamykamy edycję pdf-a i odpalamy narzędzie Drukowanie/Podgląd spłaszczania gdzie zaznaczamy okienko zamiany tekstów na krzywe. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
- Następnie klikamy Odśwież i Zastosuj i gotowe. Można zapisać pdf.
- Pozostaje nam tylko wciągnąć go teraz do Illustratora i zamienić miejscami błędne literki.